E6 Grosuplje Sečovlje

Post Reply
gregors
Posts: 1
Joined: Wed Jul 20, 2022 7:52 am

E6 Grosuplje Sečovlje

Post by gregors »

Pozdravljeni,

na kratko delim iskušnjo s prehojenim odsekom E6 med Grosupljim in Sečoveljskim mejnim prehodom 8.-10.7.2022, cca. 210 km.

Poti sem se lotil v hitrem pohodnem načinu, z minimalno opreme (napolnjen tekaški nahrbtnik cca. 5 kg).
Neprekinjeno v enem kosu, brez daljšega spanja ali počitkov:
- enoruni počitek na polovici (107 km) v Ilirski Bistrici
- 1x 30 minut ter 1 x 15 minut za spanje

Štart petek ob 14:00, cilj nedelja 15:00.
Vse skupaj mi je vzelo 49 ur, planiranih sem imel 48 ur.

Markacije so ponekod odlične, zlasti v okolici pred in po Ilirski bistrici pa slabe oz. jih sploh ni. Enako velja za odsek ob obali od Strunjana do Sečovelj.
Brez GPX sledi na uri in telefonu se poti nikoli ne bi lotil. Za moj okus in način potovanja bi bilo izgubljanja v tem primeru odločno preveč, iskanje/sledenje markacij je namreč časovno precej potratno.
Težava je, da GPX sled pogosto kaže eno pot, markacije povsem drugo. Zelo bi koristilo, ko bi se to enkrat dokončno uskladilo!

Pot je v glavnem zelo lepo prehodna, najbolj težaven del je zaradi izredne zaraščenosti vzpon od Snežniškega gradu naprej proti Snežniku. Pot je tam mestoma komaj vidna, število nabranih klopov na njej pa neverjetno. Naslednjič ta del vzpona takoj za gradom zagotovo izpustim in grem po makadamski cesti.

Čez Snežnik mi v mraku in temi kljub zvončku zaradi bojazni pred medvedi ni bilo prijetno, sam se tega dela ponoči ne bi več lotil.

Predlagam, da se v zemljevid poti vnesejo točke, kjer je mogoča oskrba (voda, gostilna, bife, trgovina, bencinska črpalka itd.). Bodočim pohodnikom bi s tem olajšali organizacijo logistike, služile bi kot izhodišče za načrtovanje. S pripisom seveda, da so informacije zgolj orientacijske narave in je posameznik potem sam dolžan preveriti ali so točke oskrbe še vedno na voljo oz. kakšen je njihov delovni čas.
V Novi vasi je recimo ob vodnem koritu pipa s pitno vodo, Google maps koordinate 45.772001, 14.506565
Mislim, da je to tudi edina prosto dostopna voda (pipa), ki sem jo zasledil na poti.

Kljub dobro uhojenim tekaško-pohodnim copatom preiskušenim na 200 kilometrskih poteh, so se mi po 30 urah naredili številni žulji od velikosti lešnika do dateljna. Po koncu sta stopali v nekaj urah močno zatekli.

Pot je izredno lepa, slikovita, polna miru, tišine, spokojnosti. Prav magično je opazovati, kako se dobesedno pred tvojimi očmi spreminjajo pokrajina, narava, govorica ljudi. Mislim, da ni boljšega načina za spoznavanje, kaj vse ta naša lepa Slovenija pravzaprav je!
Last edited by gregors on Thu Jul 28, 2022 7:58 am, edited 1 time in total.
User avatar
jcerni
Site Admin
Posts: 1280
Joined: Thu Apr 27, 2017 4:05 pm
Location: Strahinj
Contact:

Re: E6 Grosuplje Sečovlje

Post by jcerni »

gregors wrote: Wed Jul 20, 2022 8:37 am Markacije so ponekod odlične, zlasti v okolici pred in po Ilirski bistrici pa slabe oz. jih sploh ni. Enako velja za odsek ob obali od Strunjana do Sečovelj.
Brez GPX sledi na uri in telefonu se poti nikoli ne bi lotil. Za moj okus in način potovanja bi bilo izgubljanja v tem primeru odločno preveč, iskanje/sledenje markacij je namreč časovno precej potratno.
Težava je, da GPX sled pogosto kaže eno pot, markacije povsem drugo. Zelo bi koristilo, ko bi se to enkrat dokončno uskladilo!

Pot je v glavnem zelo lepo prehodna, najbolj težaven del je zaradi izredne zaraščenosti vzpon od Snežniškega gradu naprej proti Snežniku. Pot je tam mestoma komaj vidna, število nabranih klopov na njej pa neverjetno. Naslednjič ta del vzpona takoj za gradom zagotovo izpustim in grem po makadamski cesti.

Čez Snežnik mi v mraku in temi kljub zvončku zaradi bojazni pred medvedi ni bilo prijetno, sam se tega dela ponoči ne bi več lotil.
Čestitke za prehojeno pot! Dejstvo je, da meni ni znano, da bi kdo posnel GPX sled za E6, E7 ali E12 na terenu. Obstoječo GPX sled je posredovala PZS!
Post Reply