M










Evropska pešpot E6 v Sloveniji (animacija)  / literatura 1

Slovenija se je vkljucila v omrežje evropskih pešpoti na pobudo avstrijskih gozdarjev. Njihovi pobudi je prisluhnil gozdarski inženir Milan Ciglar, velik ljubitelj narave, hoje po gorah in nižinskem svetu ter eden od pobudnikov za ustanavljanje gozdnih ucnih poti v Sloveniji. Po njegovi smrti je bil slovenski del E 6 od Drave do Jadrana preimenovan v njegov spomin: Ciglarjeva pot od Drave do Jadrana.

Na predlog Milana Ciglarja in v soglasju s Planinsko zvezo Slovenijo sta takratna Komisija za tisk in propagando pri Poslovnem združenju gozdnogospodarskih organizacij ter takratna Zveza društev inženirjev in tehnikov gozdarstva in lesarstva Slovenije, pobudo sprejela. Otvoritev slovenskega dela  E6, ki je bila 24. maja 1975 na Mašunu, je potekala v okviru Tedna gozdov in proslave stoletnice prvega gozdarskega društva na Slovenskem.

Pot je dolga nekaj vec kot 350 kilometrov in jo lahko prehodimo v dobrih 14 dneh. Prvotno je bila pot zastavljena od Radelj do Kastava nad Rijeko. A žal formalno neurejene razmere na meji s Hrvaško, kjer E 6 zapusti slovensko ozemlje, so narekovale drugacno rešitev.  In tako se je Komisija za evropske pešpoti (KEUPS) v letu 1997 odlocila speljati pot od gradu Snežnik dalje na slovensko obalo Jadrna v dveh variantah. Ena razlicica poti vodi popotnike od gradu Snežnik do Mašuna in  prek Velikega Snežnika do Strunjana, druga pa se Velikemu Snežniku izogne.

Na poti je 39 kontrolnih točk in žigov.


Vir: Jože Prah. 2001. Pohodništvo, izletništvo in evropske pešpoti. [online]. Turisticna zveza Slovenije.
Razpoložljivost: http://www.turisticna-zveza.si/referati/PRAH.doc  (29.04. 2006).